Antonín Mittelbach, legenda nejen vysokého kola z Unhoště ve Studiu Kladenského měsíce - kmzprávy

Antonín Mittelbach, legenda nejen vysokého kola z Unhoště ve Studiu Kladenského měsíce

Publikováno: 24. 6. 2021
-
Autor článku: jih
Foto: jih

Je slavným cyklistou na vysokém historickém kole, kameramanem České televize a především hrdý Unhošťák. O svých životních osudech spojených s mnoha náhodami a obrovskou životní energií hovořil ve Studiu Kladenského měsíce s Jiřím Hokůvem. Podívejte se na rozhovor nebo si ho přečtěte v tomto článku.

Antonín Mittelbach, legenda nejen vysokého kola z Unhoště

Měl jsem vždy štěstí na lidi

Antonín Mittelbach přijel na rozhovor do studia v podvečer a dlouze a nostalgicky se rozhlížel po bývalém areálu Poldovky. Tady kdysi začínal svou profesní dráhu, a kdyby nepotkal všechny ty dobré lidi na cestě životem, asi by se zde propracoval až do penze. Jenže zřejmě ještě tenkrát netušil, že mu na cestu svítí šťastná hvězda, která jeho život poněkud zaklikatí. Tonda je slavným cyklistou na vysokém historickém kole, kameramanem České televize a především hrdý Unhošťák. Jak by ne, když se v tomhle krásném městě na Kladensku narodil v pokoji na gauči pod oknem.

Tondo, pojďme rovnou k cyklistice. Kde a kdy se v tobě zrodila ta vášeň pro kola?

Pracoval jsem na poldovce a mistroval mi Venca Zvonař a to byl trenér lokomotivy Kladno. V tý dílně, krom toho co měl dělat, opravoval a vlastně vyráběl kola. Mě to tenkrát strašně chytlo. Bylo to v době, kdy všichni kola zahazovali a kupovali motorky nebo embéčka. Venca už tenkrát vyráběl zajímavě designy rámů, stříkal na ně různý duhy a barevný kombinace. Zkrátka takhle jsem v tom byl až po uši.

A co to velké historické kolo?

Tomu vlastně předcházela sázka a hec v Unhošti v hospodě, kde jsme se dohadovali, že bychom mohli jet „závod“ z Karlovejch Varů k nám. Byli jsme dva, vyrazili jsme jednoho květnového dne a já jsem prohrál. To mi ale tak úplně nevadilo, protože když jsem přijel zplavenej do Unhoště, tak tam byla pomalovaná silnice nápisy Tour de France a na kanálech byly značky WC, večer kytary a zábava. To byl rok 1983 a my jsme si řekli, že to uděláme další rok znovu.  Mě to strašně chytlo, protože zájem o tuto akci rostl doslova geometrickou řadou. Ty další ročníky s námi jezdil nějakej pan Mašín a ten za mnou jednou přišel, že v Přítočně je tohle kolo u nějaké paní, která se ho chce zbavit, protože na něm jezděj vnoučata a lámou si neustále nohy i ruce. Mašín původně myslel, že by to byla dobrá dekorace na ples, kterej jsme u nás pořádali. Nikoho tenkrát nenapadlo, že bych na něm někdy jel. Nějak jsem na to zapomněl a jel jsem se na kolo podívat až těsně před plesem v lednu. Bohužel paní už nežila. Složitě jsem sehnal jejího syna, kterej mi nakonec kolo prodal za pětistovku a čtyři piva. Rezavý kolo jsem vystavil jako dekoraci na bále a tím to skončilo.

Jak to tedy zase začalo?

No přišlo jaro a já měl takovej pocit, jako když máš ve stáji nezkrocenýho koně. Zkoušel jsem ho osedlat, jenže pořád jsem byl odřenej a polámanej. Osudový zlom nastal, když se mi do ruky dostala knížka Sport v království Českém od pana Paciny, redaktora Mladý Fronty. On se tam v nějaké stati zmínil o Kohoutech na Smíchově. Nebyl to návod jak na kole jezdit, ale psal tam o tom, co všechno se dá na kole zažít, jak sem přijel angličan Brown, kterej jel na takovém kole cestu kolem světa a měl s sebou jen pistoli a deku. Přespal na Smíchově a už tenkrát hezky česky pan továrník Kohout kolo okopíroval a už na něm Browna doprovázel na cestě do Plzně. Oni pak jeli třeba nonstop do Vídně a trvalo jim to 84 poštovních hodin. Začal jsem zprvu pátrat po tom, co je to poštovní hodina. To je totiž čas počítanej i s přepřaháním. To byla velká výzva a počátkem devadesátek jsem se vydal nonstop do Vídně, a to za 36 hodin.

Napadá mě otázka jak člověk vypadá když z takovýho velocipédu sesedne po dnu a půl cesty bez přestávky?

No hrozně! Já jsem vždycky samozřejmě nevyrážel sám. Jeli se mnou kluci z Uhnoště, Pavel Patera a celá tahle parta, kteří mě měli poskytovat hlavně podporu. Jenže oni na moderních kolech byli rychlejší a tak na mě čekali v různých osvěžovnách po cestě a občas se karty obrátila a podporu potřebovali ode mě. Já jsem kousek před Vídní najednou nevěděl, proč tam vlastně jsem. Byla to první taková cesta, měl jsem hodně natrénováno, ale bylo to náročnější, než jsem si dovedl představit.

Náročné to bylo, ale zdaleka ne poslední…

No hned v roce 92 můj velkej kamarád Honza Mráček dělal na světový výstavě EXPO 92 ve Španělsku a jednou mi takle nenápadně přes roh stolu v hospodě říká:“Hele Tondo, přijeď na tom tvym kole do Sevilly.“ No jasně, to jo. Pustil jsem to hned druhym uchem ven z hlavy. Jenže on už druhej den přišel s oficiálním zvacím dopisem od generálního sekretáře Galušky. No to už byla výzva, velká výzva! Tady musím říct, že jsem měl tenkrát kolem sebe množství dobrejch lidí, kteří mi neuvěřitelně pomáhali. Legendární televizní sporťák Ota Černý mi fandil, i když to navenek nijak nedával najevo. Na EXPO jsem dojel a byla to neuvěřitelná cesta. Jenže s jídlem roste chuť a nedal na sebe dlouho čekat nápad ujet trasu slavné Tour de France. Když máš kolem sebe lidi, co pomůžou, tak i tohle jde. Museli jsme akorád rozdělit etapy na polovinu.

Počkej, Tondo, jak se jezděj ty hrůzostrašný stoupáky. Takhle. Bez přehazovačky, a tak..?

Do kopce fajn, ale z kopce se někdy nedá, to je horší. Nedá se brzdit a musíš pěšky. Ještě jsem se šplhal s kolem na ledovec a taky jsem ujel trasu Berlín – Varšava – Praha v roce šedesátého výročí závodu Míru.

Ještě bych udělal takovou vsuvku. Tondo, jednou jsme se potkali na kole někde na Kačáku a ty jsi mi říkal: „Ahoj, že mě nepoznáváš!“ Nevěděl jsem opravdu, kdo na mě mluví. Protože Tondu Mitellbacha jsem znal jako chlapa s dlouhejma vousama a zrovna takovejma vlasama. Ten bujnej porost patřil k tomu vysokýmu kolu?

Fousy byly dřív než kolo, ale pak k němu jaksi patřili, takže to trvalo docela dlouho, než šly dolů.

Pojďme se vrátit ke slavnému závodu Karlovy Vary – Unhošť. Na začátku byl hospodskej hec, ale jak se stalo, že během let to tak naboptnalo?

Další rok jsem dal plakát na hospodu a přihlásilo se asi pětadvacet lidí. Slavná fotografie. Pavel Patera, Jirka Valenta, Franta Kaňka…unhošťský legendy, který v životě na kole neseděli a vzali kolo a jeli. Rostlo to rostlo a v roce 1988 to bylo 1050 účastníků. No režimu to nebylo tenkrát po chuti. Účast na srocení víc jak 500 lidí byl tenkrát trestnej čin. Byl jsem mladej, chtěl jsem sportovat a bylo mi tohle vcelku jedno. A zase musím říct, že jsem měl kolem sebe lidi, bez kterých by to nebylo. Míla Brychta, Míra Bernášek, pan Žižka…Ten nabral k hasičskému sboru spoustu mladejch inženýrů, který vymýšleli různé technologie a některé si zkoušeli právě na tomhle mohutném závodu. V pelotonu jezdila blikající Tatra 613. Pak se mi podařilo sehnat, ani nevím jak, legendy sportovní novinařiny jako Luděk Brábník, Karel Malina a Ota Černý. Ti to moderovali.

Jak je na tom závod dneska?

No jednak je doba koronavirová, takže dva ročníky se nejely a druhak už neexistuje stará „karlovarka.“ Našli jsme ale novou trasu a tak snad letos na podzim…

Slezme na chvíli z kola a pojďme dál, a to k tvé profesi kameramana v televizi. To nebyla náhoda nebo snad výzva?

Byla. Je to neuvěřitelný, ale byla. Právě přes kolo jsem se seznámil s Petrem Holubcem, kterej dělal v kladenské redakci televize. Kameru tam dělal Karel Svoboda. Byli to kamarádi a já jsem za nimi často chodil na kafe  a tak… Jednou přišel Karel, položil kameru a řekl tady to máte a já jdu. Petr se na mě otočil s tím, že to budu dělat já. Myslel jsem, že se zbláznil, ale on to myslel vážně. Že prej nabiji baterky a budu řídit auto. Já mu věřil a kejvnul jsem na to. Jenže on žádnýho kameramana sem na Kladno nesehnal, a tak jsem to vzal na rameno a točil. Hodil mě do vody a plav. Začal jsem docházet na kurz na FAMU profesoru Prokopovi a to byla neuvěřitelná životní škola.

Časem Tonda spolupracoval s takovými osobnostmi, jako byl redaktor Velíšek, cestoval s kamerou po světě i po Čechách a toho divokého oře, o kterém mluvil na začátku, zkrotil až na prkna Národního Divadla v Praze. Časem na unhošťském rybníce režíruje a točí Rusalku… Když jsme rozhovor končili, měl jsem pocit začít znovu a kdybych začal, měl bych na jeho konci pocit stejný. Neuvěřitelná pokora s velkým srdcem Unhošťáka. Stojí za to se podívat ne si jen poslechnout video verzi ve Studiu KM na mediálních kanálech našich novin.

Sdílet na:

facebook
instagram
twitter
vimeo

Nejčtenější

Nadšenci už tento víkend sjedou a uklidí potok Loděnice, zvaný Kačák Netradiční, lehce bláznivý, ale užitečnou akci zažije o nadcházejícím víkendu potok Loděnice, který místní nazývají Kačák. Nadšenci v režii družeckých...
Dvacítka interpretů a oslavy přímo v ulicích za dva týdny v Chýni Chýňský festival s bezmála dvacítkou účinkujících se blíží mílovými kroky. Slavnosti v režii tamní radnice připomenou 750 let od první...
Požár autovraků na Kladně likvidují dvě desítky hasičských jednotek – dým je vidět na desítky kilometrů daleko, aktualizováno Desítky kilometrů daleko je viditelný požár v areálu kladenského kovošrotu na kraji průmyslové zóny. Na místě je pět profesionálních...
Absolventi pomáhají – aktuálně stochovské škole s financováním dívčích toalet Osud a stav základních škol není absolventům lhostejný. Výjimkou není ani Stochov a tamní škola. Právě zde aktuálně mohou nejen...
Modernizace trati na Kladně od začátku týdne zasáhne dopravu i dodávky tepla Zásadní proměna železnice mezi Kladnem a Kladnem Ostrovcem, která je součástí modernizace železnice do Prahy s odbočkou na letiště, nabírá...
Stará dáma (Poldi) na unikátních fotkách v Paláci Lucerna Život bez Poldovky je jako život po odchodu životního partnera. A právě tento pocit přibližuje nová výstava v pražské Lucerně. Představuje...
Umělá inteligence poprvé vypráví příběhy lidických, unikátní výstavu obrazů představil Památník Lidice Odvážný a dosud ne vyzkoušený pohled na tragický osud Lidic nabízí zbrusu nová výstava ZáZrakem aneb umělá inteligence vypráví...
Politici na poslední chvíli zastavili námitky Lesů ČR proti vyhlášení NP Křivoklátsko, zvyšují i tlak na obce Náhlé stažení námitek Lesů ČR v průběhu jejich vypořádávání ministerstvem životního prostředí nebo překvapivá informace o připravovaných dotací pro obce...
Kladno představilo rozpočet na letošek, stovky milionů na investice, desítky na sport a kulturu Největší středočeské město bude ještě několik týdnů hospodařit podle rozpočtového provizoria. Jeho platnost ukončí až zasedání zastupitelů v závěru...
Kraj opraví 21 mostů v havarijním stavu, monitoruje i most v Berouně Jedenadvacet silničních mostů na středočeské silniční síti se v nejbližších letech dočká rekonstrukcí. Vedení kraje odsouhlasilo zahájení projekční přípravy...
Sníh pokřtí i s novým videoklipem poslední únorový den na Kuklíku Slavnostní nádech bude mít jazzový večer v kladenském Kuklíku. Poslední únorový den se zde sejdou všichni muzikanti, kteří se...
Kladenské referendum neplatí, zrušil ho soud kvůli postupu radnice Osud hazardu na Kladně a jeho omezení bude mít další dějství. Na soud se obrátila prostřednictvím advokátky a senátorky Adély...
Ledový strážník prověřil mladé bruslaře Ledový strážník letos už pošesté prověřil nejen bruslařské dovednosti dětí z Kladna a blízkého okolí. Na ledové ploše na náměstí...
Provoz na Evropské zásadně omezí stavba tramvajové tratě do Dědiny S dlouhodobým dopravním omezením musí od poloviny příštího týdne počítat nejen motoristé na Evropské ulici v Praze. Dopravní podnik zahájí...
Nejméně lidi volili na Kladensku, nejvíce na Praze-západ, ve dvou okresech zvítězil A. Babiš Rozdíly ve volební účasti i preferencích vůči dvěma hlavním aktérům prvního kola prezidentské volby přinesly výsledky ve Středočeském kraji....
150 tisíc na renovaci a úpravy domů pro seniory – startuje Nová zelená úsporám Light Senioři, lidé s hendikepem nebo s dávkami na bydlení mohou už od nadcházejícího pondělí získat až 150 tisíc korun na...
Žilinští kapři nabízejí nejen čerstvé ryby ze středočeských rybníků Ryby ze středočeských rybníků a potoků, jedinečná vánoční atmosféra a především tradice, která trvá už 12 let. V Žilině na Kladensku...
Život je sranda o J. Krampolovi měl úspěšnou premiéru Život je sranda a Jiří Krampol v něm hraje ústřední roli. Nový životopisný snímek režiséra Zdeňka Kováře se poprvé divákům...
Krajský soud se sporem Kladna a kraje nezabýval, poslal ho k další instanci Stovky podpisů pod peticí, špatná dopravní dostupnost okrajových částí Kladna a některých okolních obcí, zrušené spoje do Prahy. Takové...
Chovatelé musí zavřít drůbež – venkovní chov zakázala veterinární správa Šest nových ohnisek ptačí chřipky z toho čtyři ve Středočeském kraji, přiměly Státní veterinární správu k radikálnímu kroku.  „Státní veterinární...
Válovky se narodily před 100 lety – Jitka Válová v unikátním rozhovoru Sestry Válovy se 13. prosince 1922 na Kladně narodily, žily, nevdaly se a neměly děti. „Asi jsme měly být jeden člověk, ale...
Kdo bude českým prezidentem? – vrcholí série živých debat v H. Bezděkově Všechny klíčové kandidáty na budoucího prezidenta, ale i pohled na politickou a společenskou scénu přinesly v posledním roce debaty cyklu Česko...
Dokument o J. Krampolovi v premiéře na Kladně už 15. 12.  Jiří Krampol se objeví na filmovém plátně. Tentokrát ale bude v ústřední roli jeho vlastní život. Kladenský patriot a režisér...
Středočeský kraj zvednul jízdné v systému PID, ovšem bez Prahy Ohlášené zdražení jízdného v systému integrované dopravy dnes schválilo středočeské zastupitelstvo. „Do systému dopravní obslužnosti je nutné dostat více...
Vodné a stočné zdraží o 20 procent – rozhodlo vedení Vodáren Kladno-Mělník Lidé na Kladensku, Mělnicku a části Rakovnicka zaplatí příští rok za vodné a stočné 139,90.   Letos byla cena 115 korun...
Vánoční stromy se rozsvěcí – zde je přehled hlavních míst na Kladensku a Rakovnicku Začíná advent a města na Kladensku a Rakovnicku rozsvěcí vánoční stromy. Jako první se v plné kráse předvede strom v Novém Strašecí,...
Poslední rozloučení s Jaromírem Jágrem starším Plný kostel Nanebevzetí Panny Marie v Kladně se dnes v pravé poledne rozloučil s Jaromírem Jágrem starším. Otec jednoho z nejslavnějších hokejistů,...
Silničáři musí vyjet do 30 minut od zhoršení sjízdnosti – zima začíná Silničáři na všech silnicích i dálnicích na území Středočeského kraje ohlásili plnou připravenost. První ostré výjezdy je podle předpovědi...
Kraj chce zdražit jízdné, zvažuje zavedení časových jízdenek Významné změny v platbách za hromadnou dopravu připravuje Středočeský kraj. Pokud tento měsíc zastupitelé schválí navržené úpravy, od dubna...
Odpady zdarma a nové vedení, kladenští zastupitelé poprvé od voleb Staronovým primátorem Kladna se dnes stal Milan Volf (VPK). „Děkuji všem občanům, vážím si toho, že do této...
Poctivé džemy prorazily daleko za hranice Libušína Opakovaně vyhrála středočeskou potravinu roku. Její džemy, ale i med z rodinné včelí farmy nebo netradiční slané zavařeniny a omáčky k masům...
Policie šetří napadení dětí na švermovském hřišti Případy napadení dětí na hřišti „U mašinky“ v kladenském Švermově vyšetřují policisté. „Zabývají se jimi policisté z obvodního oddělení Kladno-venkov...
Volby na Kladně platí – soud zamítnul návrh na jejich zrušení Jeden z volebních billboardů se postaral o oddálení prvního zasedání kladenského zastupitelstva a volby nového vedení města. Na krajský soud se...
Bitvu Kladna a kraje o hromadnou dopravu bude řešit soud Složitou situaci spojenou s financováním hromadné dopravy na Kladně a okolí vyřeší až soud. Zatímco kraj se nově opírá o stanovisko...
Slaný má nové vedení, navzdory rozbité tiskárně, Kladno čeká na výrok soudu Ustavující zasedání mají po dnešku za sebou noví slánští zastupitelé. Na prvním zasedání se sice nesešli všichni, to ale...
Bez krve se lékaři neobejdou – startuje akce Hrdina je v každém z nás Bez krve by se lékaři nejen kladenské nemocnice neobešli. Ročně tamní transfuzní stanice provede přes 8,5 tisíce odběrů....
Miroslav Kalousek a Jindřich šídlo naživo a osobně v Horním Bezděkově Série diskusí Česko hledá prezidenta pokračuje už v úterý 4. října. Tentokrát se sice nepředstaví žádný z možných či oficiálních kandidátů na...
Nevšední zážitek a špičkové zápasy včetně boje ve zbrojích – už 29. 9. na Kladně Ojedinělý projekt Noci bojových umění – cesta svatého grálu už ve čtvrtek 29. září obsadí kladenskou sportovní halu. Na...
Kladenská nemocnice uzavírá pavilon C2 – začíná jeho kompletní rekonstrukce Začíná zásadní modernizace jednoho z nejstarších pavilonů kladenské nemocnice. Na rok a čtvrt stavaři zcela uzavřou budovu C2. Mimo jiné...
Požár v bývalé Poldovce – zranění a škoda za 20 milionů korun Dvě hodiny trvala lokalizace a další desítky hodin kompletní likvidace nebezpečného požáru v bývalé Poldovce v tamní výkupně kovového odpadu. Kromě...
Koupaliště na Sletišti otevírá – s novým 50m bazénem Zcela nový padesátimetrový bazén s příchodem prázdnin otevírají kladenské sportovní areály na koupališti u Sletiště. Dosluhující dlaždičkovou vanu vystřídala moderní...
Libušínská zvonice má po třiceti letech opět zvon Jeden zkonfiskovali za války, druhý odnesli zloději v devadesátých letech minulého století. Od té doby zvonice, jejíž vznik se...
Zloději odstavili tisíce uživatelů od internetu v Kladně i širokém okolí Tisíce domácností, firem, ale i veřejných institucí se na Kladensku ocitlo bez internetu. Odstavili je zloději, kteří ukradli bezmála...
Silničáři otevřou silnici Kladno Na silnici mezi Velkou Dobrou a Kladnem se vrátí provoz. Silničáři 15. června ukončí kompletní uzavírku klíčové komunikace. „Po dohodě...
Kladno získalo 100 milionů na opravu zimního stadionu Dlouhé čekání je u konce. Kladno není na financování zásadní rekonstrukce zimního stadionu samo. Národní sportovní agentura přidělila městu...
Kladenská MHD nakoupí 16 elektrobusů – největší flotilu nejen v kraji Největší flotilu elektrických autobusů nejen ve středočeském regionu bude mít kladenská hromadná doprava. Kladenské ČSAD MHD právě spustilo...
POLPOINT pomáhá při oznámení i výsleších – nově je ve Slaném Oznámit trestný čin, nahlásit jiné protizákonné jednání nebo například svědčit bez nutnosti chodit na policejní služebnu mohou obyvatelé...
Městské a příměstské autobusy odkladní stavby kruháčů Autobusy hromadné dopravy na Kladně pojedou  od pondělí 23. května částečně po náhradních trasách. Stavba tří nových kruhových objezdů se...
Kladno čekají zásadní dopravní stavby a omezení Hned tři kruhové objezdy nahradí v příštích týdnech stávající křižovatky před areálem Sletiště a v Kročehlavech, na křížení ulic Jaroslava Kociána,...
Zásadní rekonstrukce dráhy a hlavní runwaye pošle letadla nad Kladno až do 1. 7. Až do začátku července bude nad Kladnem létat výrazně více letadel než obvykle, naopak se dočasně uleví obcím...
Anna Geislerová a Danuše Nerudová osobně a naživo – prezidenské debaty v Bezděkově pokračují Dlouho očekávanou debatou pokračují setkání s prezidentskými kandidáty v Horním Bezděkově. Příchozím v sále nebo v on-line přenosu se představí Danuše Nerudová,...
Začíná uzavírka silnice Kladno – Velká Dobrá V pondělí 25. dubna začínají komplikace na silnici mezi Kladnem a Velkou Dobrou. Středočeský kraj spouští stavební úpravy a zásadní rozšíření...
Slánský aquapark otevře v květnu Zásadní renovace slánského aquaparku vrcholí. Stavaři zde pracují od konce loňského roku. Původní plány počítaly s cenou na hranici...
Z Ukrajiny nebo Ruska, obě studentky cítí podporu nejen ve svém okolí Studují spolu, tráví společně volný čas a jsou dobré kamarádky. Jedna je z Ukrajiny, druhá z Ruska. Ani události posledních týdnů...
O Ukrajině i důležitosti prezidenta – v Horním Bezděkově to vřelo Druhým dílem pokračovala tento týden živá debata cyklu Česko hledá prezidenta v Horním Bezděkově. Zcela zaplněný sál poslouchal a diskutoval...
Pomoc uprchlíkům nabírá na obrátkách, zasedal i krajský krizový štáb Lavina pomoci jde napříč regionem, na řadě míst pomáhají dobrovolníci nebo nabízejí pro lidi z Ukrajiny ubytování u sebe doma....
M. Kocáb a J. Urban naživo v Horním Bezděkově – Česko hledá prezidenta Druhým zastavením pokračuje série diskusních večerů Česko hledá prezidenta. V Horním Bezděkově ji pořádá tamní spolek Klíče pro demokracii....
Bude na opravu zimního stadionu? Problém začal už vyhlášením první zakázky Rekonstrukce kladenského zimního stadionu je nejen technicky náročná. Její financování je podobně složitý rébus. Vedení města na začátku...
Zažijte prezidentské kandidáty naživo – série debat v Horním Bezděkově začíná Marek Hilšer uvede unikátní sérii živých setkání s prezidentskými kandidáty v zajímavém prostředí uprostřed Horního Bezděkova. „V rámci nového cyklu...
Proces vyhlášení národního parku Křivoklátsko dostal zelenou Nejcennější území Křivoklátských lesů směřuje ke statutu Národního parku. Nejvyšší stupeň ochrany by se týkal 16 procent stávající...
Výskyt COVID-19 v obcích – přehled vývoje na Kladensku a Slánsku Jak postupuje COVID jednotlivými obcemi a městy v našem regionu? Podívejte se přehledně ve speciálu serveru KMzpravy. Aktuální údaje najdete...
Nová řemeslná pekárna je radostí, současně ale i pomáhá Desítky druhů chlebů, rohlíků nebo sladkého pečiva. Taková je nabídka nového řemeslného pekařství, které vyrostlo na začátku kladenské...
Opustil nás Josef Seifert – přední kladenský fotograf a úžasný člověk Jen krátce po 81. narozeninách navždy odešel přední kladenský fotograf, pamětník, úžasný člověk a přítel Josef Seifert. Zemřel po delší nemoci a přinesl...
Nový Park na Kovárně bude – čeká se na vítěze výběrového řízení Ještě loni zde byl nevzhledný konec kladenského vlakového nádraží. Po výstavbě kruhového objezdu je plocha částečně upravená, chybí ale...
Desítky videí a stovky zpráv – děkujeme věrným čtenářům a těšíme se na nové KM zprávy vám celý loňský rok přinášely to nejdůležitější z Kladenska a Středočeského kraje. Představuje to více ne 400 ověřených,...
Kladenští Rytíři vybojovali vítězství v prodloužení Po dlouhé sérii proher se podařilo Rytířům Kladno na domácím ledě prolomit a urvat vítězství nad Litvínovem v prodloužení. První...
Žilinští kapři lákají už pojedenácté tuto středu a čtvrtek Mrazivé ráno, na teploměru minus osm stupňů a na nebi ještě měsíc. Přesto byli rybáři z místního spolku v Žilině u Kladna...
Kladenská městská policie má nového ředitele Strážníci na Kladně mají nového ředitele. Vedení městské policie se obměnilo prakticky přesně po roce a půl, kdy v jejím čele...
Kladenští hudebníci uvedli v české premiéře náročné Requiem Dva pěvecké sbory, rok práce, jeden symfonický orchestr, a především česká premiéra náročného hudebního díla soudobého amerického autora Dana...
Odvážná a divácky zajímavá – premiéra Anny Kareniny už tento týden Obsahově, emocionálně a vizuálně zajímavé, odvážné a možná i lehce provokující, je nové představení Městského divadla Kladno. Už tuto sobotu v premiéře...
Muzikant? Fotograf? Galerista? Jiří Hanke! Narodil se v Kladně před koncem války. Už při studiích na reálném gymnasiu ho chytla muzika. Po maturitě začal studovat vysokou...
Hrozí omezení autobusových spojů – obce nesouhlasí s příspěvky na dopravu Jen několik týdnů zbývá do konce roku. K poslednímu prosincovému dni přitom původně chtěl kraj, prostřednictvím své společnosti Integrovaná...
Vánoční trhy pokračují – radní snížili nájemné Mimořádně se na konci minulého týdne sešli kladenští radní. Jednali o jediném bodu – další fungování trhů na náměstí...
Strážníci se školáky vyměnili třídy za nácvik přímo na ulici Bezpečí třídy za reálné prostředí ulic a silnic vyměnili v těchto dnech kladenští strážníci při besedách s nejmenšími školáky a předškoláky. Přímo v praxi...
Kladensko hlásí o 85% více covid pozitivních proti loňsku, kraj krizový a ani mimořádný stav nezavádí Více než trojnásobné počty covid pozitivních lidí hlásí Kladensko a Slánsko v porovnání se stejným obdobím loňského roku. Jen do...
Kvůli covidu dnes zasedne krizový štáb kraje, Kladensko s novým rekordem nemocných Vedení Středočeského kraje nechce vyhlašovat nouzový stav, přesto ale na dnešek kvůli stále rostoucímu počtu onemocnění Covid-19 svolalo...
Odborníci radí, jak na adventní výzdobu – letošní hit je bílá, tradice červená Přípravy na nadcházející adventní čas vrcholí. Kromě přípravy perníčků je nyní pravá chvíle na předvánoční výzdobu. „Máme připravené...
Podívejte se do pasivního domu – od ledna se zásadně mění pravidla pro stavbu a rekonstrukci domů Navštivte o tomto víkendu nově budovaný pasivní dům na Kladně. Podobné stavby i v případě rekonstrukce budou od nadcházejícího roku již standardem....
Kladenský vánoční strom dorazil z Lidic Má dvě špičky, váží 1700 kilogramů a dorazil z Lidic, kde bezmála tři desítky let rostl před jedním z tamních domů....
Slánské Jazzové dny nabízejí zvučná jména a zajímavé koncerty Po roce nucené pauzy se do Slaného vrací tradiční festival. Navzdory svému jménu zdaleka není pouze pro milovníky...
Kraj reaguje na situaci a nabízí mobilní očkovací týmy pro firmy a obce Bez registrace, rychle a přímo v zaměstnání či v dané obci očkují proti Covidu-19 krajské mobilní týmy. Zatímco obce mohly tuto možnost...
Kladno hlídají tři nové kamerové body Kladenští strážníci dostali nové pomocníky pro kontrolu velmi frekventovaných míst ve městě. Operátoři kamerového systému mohou nově využívat...
Kladno čeká mimořádná hudební premiéra Rok příprav, souhra tří hudebních těles a česká premiéra soudobého amerického autora. Takový bude ojedinělé provedení Requiem for living...
Nové vydání Kladenského měsíce je zde Přečtete si aktuální vydání Kladenského měsíce už nyní, dříve než ho dostanete do schránek nebo najdete na obvyklých...
Na Sítné bude od pondělí uzavřená důležitá křižovatka Od pondělí 18. října bude uzavřena další klíčová křižovatka na Kladně. Auta ani hromadná doprava neprojedou na spojení ulic...
Most přes Huťskou se zpožděním – omezení bude i přes zimu Oprava jedné z klíčových komunikací na Kladně nabírá zpoždění. Stavařům se nedaří dodržet původně stanovený harmonogram. Je proto jasné,...
Kladenský aquapark plně v provozu – včetně pavilonu atrakcí Dobrou zprávu pro všechny zájemce o vodní radovánky přinesly o tomto víkendu kladenské Sportovní areály. „Podařilo se nám opět plně...
Nová kladenská nádraží i samotné koleje– modernizace trati z Kladna do Prahy začne už příští rok Elekrifikace, zdvoukolejnění i nová podoba kladenských nádraží. Dlouho diskutovaná a připravovaná modernizace trati mezi Kladnem a Prahou by měla začít už...
Vodárenskou na Kladně uzavře od 9. 10. výměna lávky a povrchu silnice Na další komplikace se už od 9. října musí připravit nejen motoristé, ale i uživatelé hromadné dopravy na Kladně. Stavaři...
Požární výcvikové středisko i dílny – technické odbory v Dubské dostaly 120 milionů V jednu z nejmodernějších škol v kraji se v těchto dnech přeměnila SOŠ a SOU v Dubské ulici. Do rozvoje infrastruktury pro výuku technických...