Bez krve by se lékaři nejen kladenské nemocnice neobešli. Ročně tamní transfuzní stanice provede přes 8,5 tisíce odběrů. Pro samotné dárce přitom není nijak náročný, a to ani časově. Každý odběr je totiž časově ohraničený. „Odběr trvá šest až deset minut. Maximálně musí být ukončený do dvanácti minut, protože se může rozjet koagulační kaskáda,“ vysvětluje primářka transfuzního oddělení kladenské nemocnice Lenka Bartošová. Koagulační kaskáda znamená, že se krev má tendenci srážet, což znamená že ji lékaři nemohou využít, a to včetně krevní plazmy.
V současnosti neexistuje žádná náhrada krve. I proto musí kladenské transfuzní oddělení neustále doplňovat její zásoby. Využívá k tomu dárce nejen z Kladna nebo Slaného, ale rovněž z Rakovnicka. Dárcem se může stát prakticky každý, limitující je kromě horní věkové hranice například váha, užívání léků či aktuální zdravotní komplikace. „Každý dárce před samotným odběrem podstoupí základní vyšetření krve i aktuálního zdravotního stavu. Chtěla bych poděkovat všem dárcům a chtěla bych vyzvat hlavně mladé zdravé lidi, aby se nebáli, aby se přihlásili a aby se stali dárci krve,“ doplnila Lenka Bartošová.
Zdaleka při odběru nejde jen o červené krvinky, ale řadu krevních derivátů. Nejen to se dozví zájemci při právě spuštěné akci Středočeského kraje Hrdina je v každém z nás. Na Kladně se uskuteční v pondělí 17. října na zastávce MHD u kamenného gymnázia.
Zdravotníci zájemce seznámí s tématem darování krve a orientačně jim vyšetří krevní skupinu. Akce začíná ve 13 hodin. Více informací na www.budsuperhrdina.cz
Sdílet na: