Rekonstrukce kladenského zimního stadionu je nejen technicky náročná. Její financování je podobně složitý rébus. Vedení města na začátku tohoto roku zrušilo tendr na třetí patro stadionu. „Konkrétně na výstavbu zázemí pro extraligu, místy pro sponzory, novináře, televizní vysílatele a režii stadionu. Důvodem je nejistota nad přislíbenou, ale dosud nepřidělenou dotací z programu Národní sportovní agentury (NSA),“ uvedlo vedení města ve svém prohlášení. Následovalo ovšem další, ve kterém Kladno obviňuje z neposkytnutí dotace i Středočeský kraj. Vedení hejtmanství navíc primátor Milan Volf označil za jedno ze dvou nejhorších o začátku fungování krajů.
Problém financování ovšem začal před více než dvěma lety, kdy Kladno pod vedením Dana Jiránka vypsalo a také zrealizovalo tendr na opravu zimního stadionu, především střešní konstrukce. Zatímco při vypsání zakázky byla předpokládaná cena 123 milionů korun bez DPH, ještě za vedení D. Jiránka byla vítězná cena pro společnost Subterra o 50 milionů vyšší. „Je zcela zjevné, že už v té době měl Dan Jiránek a jeho kolegové oficiálně požádat kraj a Národní sportovní agenturu o spolufinancování takto náročné stavby. Navíc to bylo v době, kdy NSA měla připravený program na podporu právě takto velkých a zásadních staveb,“ říká tehdejší hejtmanka a stávající poslankyně Jaroslava Pokorná Jermanová. Za absurdní považuje, že právě bývalý primátor a stále krajský zastupitel Dan Jiránek nyní téma zimního stadionu otvírá a snaží se problém shazovat na stávající vedení města či bývalé vedení kraje. „Navíc právě ODS je nyní ve vedení kraje, jakož i ve vládě. Má tedy jistě možnost, jak Kladnu pomoci,“ doplňuje bývalá hejtmanka.
Kladno nikdy oficiálně nepožádalo o dotaci
Faktem je, že město Kladno nikdy o dotaci nepožádala NSA nebo Středočeský kraj. Ani jedna z těchto institucí proto nemohla o poskytnutí financí jednat. Chybu bývalého vedení města nenapravilo ani stávající. Nyní se sice dovolává ústních příslibů, které ovšem nebyly nikdy potvrzeny rozhodnutím, hlasováním či písemným vyjádřením příslušných orgánů. „Dožadujeme se akceptace a převzetí předchozích příslibů zástupců Středočeského kraje jeho novým, tedy stávajícím vedením,“ napsal primátor Volf středočeské hejtmance. „Takováto akce by vyžadovala od města Kladna žádost o individuální dotaci z rozpočtu Středočeského kraje. My bychom ji museli zohlednit v rozpočtu a v něm rozhodně v tuto chvíli nedisponujeme takovouto finanční rezervou,“ reagovala stávající hejtmanka Petra Pecková.
Kraj na začátku týdne napsal vedení kladenské radnice dopis, v němž navrhuje termín společného setkání. „Pokud Kladno na schůzku přistoupí, mohla by se uskutečnit v blízké době,“ potvrdil vedoucí tiskového oddělení kraje Adam Junek.
Půl miliardy z městského rozpočtu
Spolufinancování opravy zimního stadionu je pro Kladno zásadní. Už nyní se cena za první dvě etapy rekonstrukce vyšplhala ke 470 milionům korun. Stavba zdaleka ještě není dokončená. Situaci se spolufinancováním, které by kladenský rozpočet potřeboval, komplikuje i fakt, že zpětné financování z dotací je komplikované. U některých dotačních titulů dokonce nemožné. Problematické je navíc využívání stadionu pro profesionální sport v poměru času pro mládežnické oddíly. „Kladno si jednoznačně zaslouží sportovní stánek na špičkové úrovni a kraj by se na něm měl podílet. Je to jistě záslužnější než podpora hokejové centra mládeže v Kolíně. Kraj má rozpočet přes 400 miliard, rozhodně by tedy, minimálně v rozložených splátkách, na finanční podporu pro zimní stadion měl,“ doplňuje Jaroslava Pokorná Jermanová.
Rekonstrukce kladenského zimního stadionu budí emoce a řadu vyjádření a vzájemných osočování. Zda se podaří nalézt cestu a vyřešit problém, který se táhne už od vypsání první soutěže na stavební práce v polovině roku 2020, bude možná jasnější už za několik týdnů. Pokud se Kladnu podaří doplnit žádost pro NSA a zároveň uklidnit vášně a sejít se s vedením kraje.
Sdílet na: