Jejich práci oceníme, až kdy je nejhůře. I proto je výchova nových zdravotních záchranářů tak důležitá. Jedním z nejlépe hodnocených studijních míst je kladenská fakulta biomedicínského inženýrství. Kromě úspěšných zásahů v terénu včetně řady zachráněných životů nebo úspěšných porodů to dokazují zdravotnické soutěže. „Umisťujeme se průběžně do 3. místa, což je patrné například na diplomech, které visí po fakultě,“ říká Pavel Böhm z katedry zdravotnických oborů a ochrany obyvatelstva FBMI ČVUT.
Studenti kromě teoretické přípravy získávají cenné zkušenosti v praxi. „Postupně přechází na standardní oddělení jako je chirurgie, neurologie, traumatologie. Následují jednotky intenzivní péče, ARA, urgentní příjmy a od druhého ročníku i zdravotnická záchranná služba, normálně ve výjezdu,“ doplňuje Pavel Böhm.
S výukou pomáhají sofistikované a zcela reálné modely dospělých, dětí nebo novorozenců. Věrně simulují všechny životní funkce, včetně například škodlivých látek v dechu. Stranou ovšem nezůstává ani výuka v poslední době stále více zmiňovaných hromadných krizových situací, a to v rámci medicíny katastrof. Nejen to je důvod, proč tyto obory zažívají stále větší zájem nových studentů.
Sdílet na: