Navštivte o tomto víkendu nově budovaný pasivní dům na Kladně. Podobné stavby i v případě rekonstrukce budou od nadcházejícího roku již standardem. Výstavba nových domů nebo rekonstrukce stávajících se bude řídit přísnějšími pravidly než dosud.
„Je kladený stále větší důraz na energetickou náročnost budovy jako takové. Neplatí to pouze pro novostavby, ale i rekonstrukce přesahující 25 procent stávající plochy,“ říká Andrea Holmanová z ARCHCON atelieru a DŘEVOSTAVEB BISKUP. Začátek každé stavby i obnovy starší nemovitosti by proto měl být u architektů, odborníků na energetickou náročnost budov či přímo na pasivní domy.
Dům v elementu vody na Kladně bude otevřený od 19. do 20. listopadu, zájemci najdou více informací na www.archcon.cz.
Pasivní dům přitom není synonymum pro místo, ve kterém se nedá žít nebo dýchat. „Takový dům je správně umístěn na pozemku, tvoří kompaktní hmotu, otáčí se se co nejvíce k jihu. Zateplením a použitými technologiemi splňuje požadavky dané normou. Rozhodně je to dům, ve kterém se dá žít, dají se v něm samozřejmě otevírat i okna. Naopak je v něm velmi příjemné prostředí,“ doplňuje architekta Kateřina Šoulová ze stejného ateliéru.
Pro rekonstrukci či stavbu domu dle nových pravidel nejsou rozhodující pouze použité materiály na oknech či dveřích, stejně tak důležitá je izolace, dokonalé utěsnění všech spár v budově. Jak jsou účinné se mohou nejen budoucí obyvatelé přesvědčit při zvláštním blow-door testu, který odhalí i nejmenší problémy s izolací. O příjemné prostředí v domě se následně postará například automatická rekuperace. „Kromě toho, že nám bude odsávat použitý vzduch z nejvíce zatížených místností, jako je koupelna nebo kuchyně, tak přivede nový z venku. Současně ale využije nashromážděné teplo k ohřevu vody,“ říká Petr Frolík, který se rozhodl postavit si na Kladně svůj pasivní dům.
Šetrnost k životnímu prostředí je i hlavní motiv pro aktuální legislativní změny a požadavky na stavebníky. „Ne náhodou také většina staveb, které realizujeme, má zelené střechy,“ doplňuje Andrea Holmanová. A kde začít cestu pro bydlení v souladu s aktuálními trendy? Například u energetických poradců, kteří provedou měření budovy pro tzv. energetický štítek. Dále je s nimi možné probrat návrh úprav šitých na míru právě dané nemovitosti. Cenné rady najdou zájemci rovněž na webu Centra pasivního domu nebo při zmíněném Dnu otevřených dveří.
Sdílet na: