Stavba dálnice D6 odhaluje významné archeologické nálezy. Svědčí o hojném obchodním a kulturním styku kultur z počátku našeho letopočtu, ale i výrobních objektech na produkci železa. Archeologové potvrzují původní předpoklad, že právě lokalita poblíž Hořoviček bude bohatá na zajímavé nálezy. „Na lokalitě Hořovičky (I a II), kde se momentálně výzkum soustředí, jsou kromě neolitických objektů kultury s vypíchanou keramikou dokumentovány sídlištní a výrobní objekty doby římské (mladší doba železná), tedy první 4 století n.l., kdy bylo území dnešních Čech obýváno především germánskými kmeny,“ říká Martin Buček z týmu komunikace Ředitelství silnic a dálnic.
Nedaleko Očichovského potoka je zřetelný a dobře zachovaný pozůstatek germánského opevněného dvorce. Konkrétně se jedná o příkop a za ním žlab se zbytky kůlů, který je v těsné blízkosti industriálního areálu na výrobu železa. V něm archeologové zdokumentovali pozůstatky třiceti tavících pecí. Materiál k výrobě železa se těžil přímo na místě v těsném okolí vodního toku.
Další nálezy v této “průmyslové zóně” našich předků tvoří vyhřívací a pražící jámy, kovárna, železářská i kovářská struska. Dobovými výrobními postupy trvala výroba železa ze vstupní suroviny přibližně dva dny. „Ohrazení germánského dvorce narušuje neolitický hliník. Uvnitř se nacházejí pozůstatky po sloupech tzv. dlouhého neolitického domu kultury s vypíchanou keramikou, který je velmi dobře patrný na snímku z dronu, na němž jsou velmi dobře patrné kůlové jámy vymezující vlevo jeho obvod,“ doplnil Martin Buček.
Mezi nálezy je i kosterní pozůstatek pohřbený ve skrčené poloze,tzv. skrčen, který však byl částečně poškozené skrývkou. Tradice pohřbívání skrčenců se objevila již v mladší době kamenné, neolitu a v podstatě se vyskytovala průběžně celý pravěk. Další antropologický výzkum ostatků pak může odpovědět na otázky pohlaví, tělesné konstituce a blíže časovat dobu života tohoto konkrétního člověka.
Doposud nalezené předměty ukazují na poměrně čilý obchod v rámci jednotlivých sídlištních lokalit na území Čech, ale také na obchod s místy vzdálenějšími. To by mohlo nasvědčovat tomu, že zkoumané místo bylo nejen významným sídelním a industriálním centrem, ale mělo i svůj obchodní význam.
„Předpokládané ukončení záchranného archeologického výzkumu bylo v průběh září tohoto roku, nicméně s ohledem na stávající rozsah nálezů lze důvodně předpokládat i jeho prodloužení,“ uzavřel Martin Buček. Rozhodující budou další skrývky v archeologicky významných lokalitách.
Sdílet na: