Oznámit trestný čin, nahlásit jiné protizákonné jednání nebo například svědčit bez nutnosti chodit na policejní služebnu mohou obyvatelé Slaného a okolí. Policie právě zde dnes zprovoznila POLpoint – prostor pro bezkontaktní komunikaci se státní policií. „Občan přijde na městskou policii a obecní strážník ho zavede k obrazovce, zmáčkne tlačítko, zapne, propojí se s námi a občana tam nechá samotného, aby mohl podat to, co chce,“ popisuje jednoduchý postup pro spojení se státní policií pomocí počítačového terminálu ředitel středočeské Policie ČR Václav Kučera.
„Museli jsme samozřejmě připravit prostory tak, aby byly vhodné právě pro vybudování POLpointu. Zbytek už byl na policii, která celé zařízení a techniku poskytla městu k užívání zdarma,“ dodává slánský starosta Martin Hrabánek. Slánský POLPOINT je už 30. v kraji, nejbližší je například ve Velvarech.
Za dva roky fungování projektu pomohl stovkám lidí, a to i ve velmi těžkých životních situacích, například při nahlášení násilí nebo jiných vážných trestných činů. „Vždy je v okolí hlídka, která může přijet a dotyčnému pomoci, zasáhnout či například ohledat potřebné důkazy,“ říká Kučera.
POLPOINT ovšem může pomoci i při výsleších, ušetří čas s cestou na služebnu do jiného města. Tuto službu mohou využít i všichni přímo z domova, do centrální služebny na Zbraslavi se připojí pomocí svého počítače.
Nově zavadená služba má ovšem další benefit. „Znamená to, že policista nemusí nutně sedět na služebně, ale být v terénu, a to považuji za důležité,“ připomíná slánský starosta. POLPOINT je k dispozici v budově slánské městské policie, 24 hodin denně, 7 dní v týdnu.
PROJEKT POL POINT NABÍZÍ TŘI ZPŮSOBY KOMUNIKACE
Projekt POL POINT je budován jako soubor třech základních způsobů komunikace podle místa, odkud občan s policistou komunikuje.
Prvním způsobem je budování míst, která jsou zřizována jako bezobslužné místnosti, kam může občan vstoupit a bez jakéhokoliv vlastního zásahu začít komunikovat prostřednictvím umístěného videokonferenčního zařízení s policistou, který videokonferenci ovládá z operační místnosti na krajském ředitelství. Tato zabezpečená místa, s možností nepřetržitého provozu, vznikají jako samostatné místnosti při obvodních odděleních Policie ČR nebo v budovách obecní policie. V případě, že se občan dostaví k zabezpečené místnosti, je mu policistou z centrálního místa (po krátké komunikaci prostřednictvím domovního telefonu) umožněn vstup do této místnosti. Bez elektronického odemknutí nelze do místnosti vstoupit.
Po vstupu občana do místnosti se policista z operační místnosti připojí na monitor v místnosti a s občanem komunikuje videokonferenčně. Občan nemusí nic ovládat a před zahájením úkonu je poučen a upozorněn na pořizování nahrávky. Za oznamovatelem, který je vpuštěn do takové místnosti nemůže nikdo další vstoupit, pokud není vstup na dálku policistou umožněn. Naopak občan může z takové místnosti kdykoliv volně odejít. Výhodou těchto místností je nejen jejich technické vybavení, ale i vytvoření „bezpečné zóny“ pro oznamovatele.
Instruktážní video ke způsobu využití tohoto systému naleznete na adrese: https://youtu.be/eXBA42mj59g
Druhým způsobem je budování míst, která jsou zřizována jako místa s částečnou obsluhou. Tato místa jsou zřizována při obecních/městských úřadech – jako nyní ve Slaném, kde jsou základní funkce systému zajišťovány pověřenými pracovníky obecního úřadu nebo strážníky MP. Na těchto úřadech je vytvořena místnost, odkud může občan s policistou nerušeně komunikovat. V případě, že se občan dostaví do místnosti zřízené na obecním úřadu, nebo městské policie, je postup obdobný jako u bezobslužné místnosti, jen s tím rozdílem, že pracovníkem příslušného obecního úřadu/strážníkem je ověřena totožnost osoby a zprovozněno videokonferenční zařízení. Provozní doba odpovídá úředním hodinám obecního úřadu/městské policie. Instruktážní video ke způsobu využití tohoto systému naleznete n na adrese: https://youtu.be/4VNvos40YFY
Třetím způsobem je budování komunikace z místa čistě virtuálního, tedy z libovolného technického zařízení(např. osobní počítač, notebook, tablet, telefon) občana, který se prostřednictvím tzv. softwarového klienta připojí veřejné sítě zabezpečeným způsobem do VPN sítě. Tohoto způsobu lze využít i v případech, kdy policisté vyjíždějí na tísňové volání, po příjezdu na místo provedou potřebné úkony a v případě, že je potřeba vyslechnout oznamovatele nebo další osoby, předají instrukce o možnosti spojení prostřednictvím videokonference z osobního počítače. Instruktážní video ke způsobu využití tohoto systému naleznete na adrese: https://www.youtube.com/watch?v=pBLql9Nou_o
Cílem kontaktních bodů – POL POINTů – je vytvoření sítě videokonferenčních terminálů přístupných široké veřejnosti, zrychlení přístupu policie k občanovi a k řešení jeho aktuálního problému. Občané ušetří svůj čas a prostředky a přímo se zkontaktují s policií.
Sdílet na: