Vyústění dutých orgánů na povrch těla neboli stomie. Pro řadu lidí neznámý pojem, ovšem pro některé pacienty život zachraňující řešení. Kladenská nemocnice se stará o desítky z nich, a to nejen z Kladenska, ale i například Rakovnicka. Variant vyústění přitom může být hned několik. „Jak třeba žaludku, tenkého střeva, tlustého střeva. Dále se používá i vyústění močových cest,“ říká lékař stomické poradny Oblastní nemocnice Kladno Petr Kleisner.
Somikům pomáhá především speciální poradna. „Sem už většinou přichází pacient, který je už je zedukován. My mu pomáháme s výběrem vhodné stomické pomůcky nebo dalšího příslušenství,“ doplňuje sestra stomické poradny Simona Špačková. Pomůcky jsou podle jejích slov na velmi vysoké úrovni a umožňují pacientům prakticky plnohodnotné zapojení do běžného života. Přesto kladenská nemocnice spolu s prodejnou zdravotních potřeb zajišťuje pro pacienty, kteří jsou odkázání na domácí prostředí, odvoz pomůcek přímo k nim. Pomůcky a další potřebné jim přiveze přímo nemocniční doprava, čímž je zaručená bezpečná a odborná doprava z nemocničního areálu až k danému stomikovi.
Stomie se přitom netýká pouze starších pacientů. Stejně tak ani nemusí nutně být na celý život. „Někdy jsou dočasné i někdy trvalé. Například vyústění tlustého střeva může být trvalého charakteru i dočasného. Při zlepšení stavu se dá udělat dvoudobá operace vrácení tlustého střeva do konečníku,“ popisuje Petr Kleisner. Aktuálně má spolu se svými kolegy v péči 150 pacientů, pro něž se stomie stala součástí jejich života.
Sdílet na: