Týden na Kladensku a v části Rakovnicka platí mimořádné opatření v souvislosti s výskytem ptačí chřipky. Chovatelé drůbeže, ale i dalších ptáků, musejí v těchto dnech odevzdat soupisy svých chovů. Platí ale i další závazné pokyny, které mají zabránit šíření nebezpečné nákazy. Její ohnisko odhalily testy v chovu kachen v Lánech.
„Chovatel nahlásil krajské veterinární správě úhyn 103 kachen z celkového počtu 10 100 kusů. Veterinární inspektoři v chovu odebrali vzorky a poslali je do Státního veterinárního ústavu Praha na vyšetření, které posléze potvrdilo vysoce patogenní ptačí chřipku subtypu H5N1. Na hospodářství byla přijata opatření s cílem zamezit šíření nákazy,“ popisuje zástupce tiskového mluvčího Státní veterinární správy Petr Majer. Veškerou drůbež v chovu odborná firma musela utratit. Kolem ohniska budou vymezena ochranná pásma a v nich přijata mimořádná veterinární opatření.
Od prokázání ptačí chřipky v lánském chovu veterinární správa neodhalila žádné jiné ohnisko v regionu. „V uzavřených pásmech jsou aktuálně prováděny soupisy drůbeže. Na jejich základě provede krajská veterinární správa analýzu rizika a ve vybraných chovech provede kontroly, včetně odběru vzorků,“ doplnil Petr Majer. Mimořádné opatření se dotklo více než třicítky obcí na Kladensku, ale i na okraji Rakovnicka.
Kromě povinného dodržování mimořádných veterinárních opatření v pásmech okolo ohniska stále platí i mimo nejvíce rizikovou oblast mimořádná veterinární opatření pro celou Českou republiku. „Ta zakazují chov drůbeže pod širým nebem. Pokud není možné drůbež držet uvnitř budovy, je možné ji ponechat venku, ale v omezeném prostoru tak, aby bylo zajištěno, že nepřijde do kontaktu s volně žijícími ptáky, zejména s vodním ptactvem. Krmivo a voda musí být umístěny v budovách anebo pod přístřešky,“ připomíná Petr Majer. Stelivo, krmivo a voda musí být skladováno způsobem, aby se zabránilo kontaminaci trusem volně žijících ptáků.
Sdílet na: