Piaristická kolej ve Slaném je opět slyšet. Po osmi letech se do zvonice nad kaplí Zasnoubení Panny Marie vrátila dvojice zvonů, a to po jejich kompletní opravě. „Zvony jsou původem z roku 1807, opravovaly se od dubna do června. Důvodem renovace byla silná koroze vnitřního a vnějšího pláště, navíc srdce zvonu v podstatě nedobíhalo správně,“ říká slánský místostarosta Radek Vondráček.
Oprava zvonů stála 114 tisíc korun a realizoval ji restaurátor Michal Votruba. Stav zvonů posoudil již v roce 2016 významný český kampanolog Petr Vácha z Národního památkového ústavu. Právě na jeho doporučení se rozhodl Jan Čečrdle, ředitel Vlastivědného muzea ve Slaném, který má kapli ve správě, že dočasně zvony umlčí, dokud nebudou zrestaurovány.
Navrácení zvonů na jejich místo nad kaplí nebylo jednoduché. Cesta až pod střechu je pro nejodvážnější a vede na ni soustava velmi příkrých žebříků. Ještě před ní ale musejí všichni zdolat cestu do podkroví a potěšit se například pohledem na kupole stropu samotné kaple.
Charakteristický zvuk zvonů se dříve ozýval zejména na začátku a konci školního roku, neboť piaristická kolej sloužila jako církevní škola a následně jako gymnázium. Nyní by to mohlo být i častěji. „Budeme se snažit, aby třeba oznamovaly poledne a podobně,“ přislíbil slánský místostarosta.
Přesné časy učené nejsou, zato zvoník ano. Po archeologovi a čestném občanovi Slaného Václavu Mouchovi tuto tradici a unikátní řemeslo převzal stávající ředitel vlastivědného muzea.
Sdílet na:
Původně rekonstrukce na osm měsíců, kvůli komplikacím s dodavatelem stavby ovšem nakonec uzavírka jednoho z klíčových míst v centru Kladna trval ...
Mimořádné nařízení dnes vydali pro celé území kraje středočeští hasiči. Reagovali tak na výstrahu Českého hydrometeorologického ústavu před ...
Dramatické okamžiky zažili dnes dopoledne zaměstnanci a žáci základní školy v Pařížské ulici na Kladně. Bez cizího zavinění zde ...